Fatih Terim: “Eski kulübüm değil ‘kulübüm”

Fatih Terim: “Eski kulübüm değil ‘kulübüm”

Basında Bugün Yorum yok Fatih Terim: “Eski kulübüm değil ‘kulübüm”

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, Hırvatistan maçı öncesi basın toplantısında konuştu.

Hırvatistan maçının zorlu geçeceğini söyleyen Terim, Galatasaray’ın doğum gününü kutlamasıyla ilgili de konuştu.

“BENİM KADRO TERCİHİM BÖYLE”

Hırvat gazetecinin Arda Turan neden yok sorusuna yanıt veren Fatih Terim; “Kadro tercihim bu şekilde oldu.” dedi.

EURO2016’dan iki ay geçmeden yeniden Hırvatistan ile karşılaşacağız. Deplasmanda oynuyoruz. Seyircisiz olması bir nebze de olsa önemli ama Hırvatistan takımını sürekli anlatmaya gerek yok. Oyuncu kalitesini veya takımı anlatmaya gerek yok. Gönül isterdi ki daha hafif bir takımla başlayalım ama böyle başlıyoruz. İki tane handikapımız var. Birisi fizik olarak sezon başını iyi geçirmemiz oyuncularımız diğeri de çok süre almayan oyuncularımız var kadromuzda. Bütün bunların yanında bu sadece soruya cevap bir sebep değil. İyi başlayacağımızı umuyorum. Hayatım boyunca oyuncularıma söylediğim şey korkmadan oynamaktır her yerde. Mağlubiyetten korkmayacağız çünkü bunun için sebeplerimiz de var. Geçen grupta 5. maçta başladık. Ümidimiz bitmediği sürece sonuna kadar gidebiliriz. Bu yüzden futbolcularımın yenilme endişesi taşımasını istemiyorum.

“RUSYA’YA GİTMEK İSTERİZ…”

Bir diğer konu da güçlü rakiplerle eşleştik. Son gelen Kosova bile diğer gruplara giden takımlar gibi değil. Ciddi ve sert gruptayız. Biz İzlanda’ya yenildiğimiz zaman bayağı bir hırpalanmıştık Allah’tan İzlanda EURO2016’da çok iyi olunca haksızlık etmişiz diyenler oldu. Şuna odaklanmalıyız. Çok zamandır Dünya Kupası’na gitmiyoruz. Buna gidersek iyi olur. Rusya ile ilişkilerimiz yeniden muhteşem hale gelmişken 2018’de oraya gitmek isteriz. Bu grubun en önemli takımı Hırvatistan. Gücünü kalitesini, Avrupa futbolundaki yerini göz önüne alarak gerçekleri söylemeliyiz. Saygı duyuyoruz ama saha içinde mücadelenin sonuca etki edeceği bir ortamda çok iyi mücadele edeceğimizden herkes emin olabilir.

“SELÇUK VE HAKAN BALTA ÜZÜLMEDİ” SÖZLERİ HAKKINDA

“Levent Nazifoğlu ne demiş ne dememiş bilmiyorum. Şimdi uzaktayız. Yakına geldiğimizde konuşuruz. Kötü niyetli bir şey söylememiştir çünkü tanıyorum kendisini. Şu anda maça konsantreyiz. Kimsenin bizde hakkı kalmaz. Döndüğümüzde hepsini konuşuruz. Levent Nazifoğlu, ‘Bu tür soruların zamanı değil’ diye konuşmuş olabilir mi? Evet. Güzel…”

“ÇEKİNDİĞİM TEK ŞEY…”

Genel anlamda felsefemizde bir değişiklik olmayacak. Birbirini iyi tanıyan iki takım ama onlar bizim birkaç oyuncumuzu tanımayabilirler. Biz iyi oynamayı bekliyoruz. Taktiksel ve psikolojik anlamda hazırız. Kimsenin şüphesi olmasın. Benim fiziksel bazı konularda çekincem var. Maalesef bu ülkemizin ciddi problemlerinden bir tanesi. Belki kendi ligimizde yetiyor ama uluslararası seviyede yetmiyor. Bu fizik yapısının daha yukarısını kullanmak lazım. Bunlar isim isim sabit bizde. Bir haftada üzerine fazla koyamayacağımıza göre sıkıntımız burada. Oynayan oyuncular bazen oynatmak istemediğiniz oyuncu olabilir. Oynamasını istediğiniz oyuncu da 90 dakikayı iyi tamamlamayabilir. Ekonomik kullanma durumu olursa ileride ve geride sıkıntı yaşayabiliriz. Karşılıklı diyalogla çözebiliriz sorunları. Kafamızda bir 11 var. Bakalım göreceğiz neler olacak.

“FİNAL OYNAR DEDİĞİMİZ HIRVATLAR BİZDEN 1 MAÇ FAZLA OYNADI”

Hırvat takımı kendi evinde dünya starlarıyla kurulu bir takım. Kendilerine güvenmeleri kadar doğal bir şey yok. EURO2016’da biz kötü bir maç oynadık. İlk gol pozisyonuna giren de bizdik. Ne olurdu bilmiyorum. Ama final beklediğimiz Hırvatistan bizden bir fazla maç oynadı. Portekiz eledi onları. Böyle de bir gerçek var. Futbolda her şey olabilir. Kime sorsanız favori Hırvatistan der. Evinde oynuyor, kaliteli oyuncuları var. Ama bu sahadaki 11-11 mücadeleyi değiştirmiyor. Kağıt üzerinde kimsenin itiraz edecek hali yok. Yarın kendimizi aşacak bir mücadele bekliyorum. Bizim fizik açıdan yapacağımız bir şey yok. Uzun turnuva olmadığı sürece fizik seviyesini yukarıya çekemeyiz, sadece onu koruruz. Bu dünyanın her yerinde böyledir. Bazen sakatlıklar oluyor. Hazırlık dönemini iyi geçirmeyen oyuncunun sıkıntısı milli takıma yansıyor. Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi oynayan kulüplerimizin fizik açıdan güçlü olması lazım. Onların seviyesi neyse milli takımın da öyledir.

“RUSYA MAÇINDAN MEMNUNUM”

Rusya maçında takım çok istekliydi. İlk yarı %51 ikinci yarı %65’e çıktık. Topun kontrolü bizdeydi. Bu önemli. 3-4 pozisyona girmişiz. Ben yeni oynayan ve giren çıkan oyuncuların arzusundan memnunum. O sıcakta kolay değil. Rusya gibi dinamik takımla başa çıkmak önemli. Ben Rusya’dan daha yumuşak bir takımla oynamayı düşünüyordum ama Rusya çıkınca onlarla oynadık. Ama hayırlı bir maç oldu. Oyuncuların asıl durumunu gördük. Önemli mesajlar aldık.

“SEYİRCİ BU İŞİN TADI AMA YAPACAK BİR ŞEY YOK”

“Seyircisiz maç hoş olmuyor. Herkesin konuşmasının duyulduğu, seslerin tribüne ve izleyenlere kadar gittiği zevksiz bir maç. Seyirci bu işin tadı. Seyircisiz olmuyor ama yapacak bir şey yok.”

“ESKİ KULÜBÜM DEĞİL KULÜBÜM GALATASARAY”

“Eski kulübüm değil kulübüm diye addetmek lazım. Yayınladıkları mesajdan haberim var. Dursun Bey’in şahsında bütün Galatasaraylılara teşekkür ediyorum. Son yıllarda ilk defa da olsa hatırlanmak güzel bir şey. Güzel bir jestti. Çok da hoşuma gitti açıkçası.”

“BERABERLİK HİÇ FENA OLMAZ”

“Benim mesajım kazanamıyorsanız kaybetmeyindir. Kazanamıyorsak beraberlik hiç de fena olmaz.”

“BİZİM TARİHİMİZ BELLİ…”

Gruptaki ilk 3 maçımız çok zorlu. Buradan sıkıntısız geçersek iki Kosova bir Finlandiya döneminde rakiplerimiz birbirleriyle oynarken biz iyi şeyler yapabiliriz. Buradan kötü geçersek yine toparlarız. Sıkıntı yok. Ben çocuklara da söyledim. Türkiye’nin 10-15 maçı kazanarak gittiğini hatırlarsak Uçurumun kenarında dolaşmak güzel bir şey değil ama sonuç güzel olacaksa sorun yok. Mağlubiyetlerden korkmamalıyız. Bir bakalım sonuca. gidiyorsak sorun yok ama gidemiyorsak o zaman sorun vardır. Avrupa Şampiyonası’na gitmek başarıdır bir kere bunu kabul etmeliyiz. Sanki her şampiyonaya giden bir takım var. Ceza kesmek gibi turnuva sonrasında her şey bizim üzerimize yıkıldı. Hayır öyle değil. Tarihimiz belli. Kazanna ve kaybedenler belli. Dünya Kupası’nda olmak en büyük başarıdır bence.

“FRANSA’DAN DÖNERKEN OLUŞAN İHTİMALDEN KİMSE BAHSETMEDİ”

Biz Fransa’ya gittiğimizde ertesi gün kaç tane varsayım bir araya geldi biz gittik haberi çıktı. Ama 1 golle kaybettiğimiz zaman kimse bu ihtimallerden bahsetmedi. Almanya, Macaristan, Portekiz maçlarındaki gol hesabını kimse konuşmadı. Üzümü yiyelim ama bağcıyı dövmeyelim. Hırvatistan’ı çok övüyoruz ama bizden 4 gün sonra onlar da döndü. Dünya Kupası’na katılım daha zor. Ama Dünya Kupası’na gittiğiniz zaman daha fazla takım olduğu için gruplarda Asya ve Afrika’dan değişik takımlar geliyor. Rahat çıkabilirsiniz. Hep beraber üzüm yiyelim, mağlup olursak eleştirelim güzel güzel. Bunlarda sorun yok.

“KADROYA ALMADIĞIM OYUNCULAR DA GENÇTİ…”

“İyi forvetlerimiz var. Onlara güveniyorum. Almadığımız oyuncular da zamanında gençti. Onlara da tecrübeleri ben koymuştum. Umarım ilk maçlarından önemli tecrübeler kazanarak ayrılırlar. Başarıyla beraber.”

Bunu Paylaş:
Share

Author

Related Articles

Yorum Yap

Yorum yazmak için oturum açmanız gerekmektedir..

Arama

Yukarı Dön